Türk lirasının ABD doları karşısındaki değerinin yeni bir rekor seviyesine düşmesi ve yüksek buğday fiyatlarına dönüşmesi,

alıcılar fiyatların yumuşamasını beklerken, Karadeniz sığ su buğdayı piyasasında art arda dördüncü gün aktivitesini sınırladı.

Ekim ayında % 12,5'luk yükleme teklifleri 235-238 $ / ton CIF Marmara ile pazarlama yılının zirvesine ulaştığında ve Salı gününe kadar bu seviyeyi koruduğunda, geçen hafta buğday fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından faaliyet yavaşladı.

Trader'lara göre, son dört gündür güçlü teklifler vermeyen alıcılar, denizin Türk değirmenciler için önemli bir tedarik seçeneği olması nedeniyle bu durumdan korktu.

Türk bir komisyoncu Tarımsal Analiz'e verdiği demeçte, "Alıcılar beklemeyi ve fiyatların düştüğünü görmeyi tercih ediyor ve düşen bir pazarda satın almak istemedikleri için daha da fazla bekleyecekler" dedi.

Ancak, yüksek buğday fiyatlarının yanı sıra TL’nin değerinin düşmesi de etkili oluyor. Salı sabahı döviz kuru ABD doları başına 7,85 TL düşerken, bazı ticaret kaynakları potansiyel olarak 8 TL'ye düşmesini bekliyor.

Değişiklik, un ve makarna gibi buğday ürünlerinin ihracatını artırdı, ancak etki, daha pahalı buğday ithalatından kaynaklanan kayıpları yalnızca kısmen telafi etti.

“Dolar ile de un satıyoruz,% 100 lira odaklıyız diyemeyiz. Ancak 7,85 TL gerçek bir sorun ”.