Mercimek Fiyat Analizi: Kanada’da 2019-20 için üretim, daha yüksek verim nedeniyle % 4 artarak 2.2 Milyon ton'a yükseldi.

Büyük yeşil mercimek üretiminin geçen yıldan 0,5 Milyon ton'a, kırmızı mercimek üretiminin ise 1,4 Milyon ton'a yükseldiği tahmin edilmektedir. Diğer kalan mercimek türlerinin üretiminin 0.3 Milyon ton olacağı bekleniyor.

Bununla birlikte, arz, daha küçük stok stokları nedeniyle marjinal olarak azaldı. İhracatın 2,1 Milyon ton olması öngörüldü. Hindistan, Bangladeş ve Türkiye şu anda en büyük ihracat pazarları. Aşağıdaki ortalama not dağılımı nedeniyle ithalatın bir önceki yıla göre daha yüksek olması beklenmektedir. Küçük stoklarla birlikte ihracattaki artış nedeniyle taşınan stokların düşmesi bekleniyor. Genel ortalama fiyatın, 2018-19'da elde edilen seviyelerin üzerine çıkması öngörülüyor.

Kasım ayı boyunca, Saskatchewan'da büyük yeşil mercimek için çiftlik fiyatı geçen aya göre yaklaşık 15 $ / ton artarken, kırmızı mercimek fiyatı 5 $ / ton'un üzerinde arttı. Bu büyük ölçüde daha küçük bir Hint kış bakliyat mahsulü beklentilerinden kaynaklandı. Kanada mercimek mahsulünün kalitesinin ortalamanın altında olduğu düşünülmektedir. 2019-20 için Kanada mercimeğinin tedarikinde geçen yıla göre daha küçük bir oran var. Büyük mercimek fiyatlarının, 2018-19 döneminde 85 $ / ton'a karşılık, kırmızı mercimek fiyatlarına göre 135 $ / tonluk bir prim tutması bekleniyor.

ABD'de, 2019-20 için mercimeklere ekilen alan, USDA tarafından Montana'da ekilen düşük alan nedeniyle 2018-19'dan yaklaşık % 40 düşüşle 0,5 milyon dönümden daha az olarak tahmin edildi. Ortalama verim tahminleriyle, 2019-20 ABD mercimek üretiminin USDA tarafından 2018-19 seviyesinden % 22 düşüşle 0.3 Milyon ton'a düşeceği tahmin ediliyor.

Türkiye mercimek fiyatları gerek ülkemizin verimsizliği gerek dünyadaki üretim rakamlarının yetersizliği sebebiyle 2020 yılında da fiyat artışını sürdürecektir. Ülkemize ithal giren mercimek fiyatlarında %16 ‘lık artış vardır. Tahminimiz Mercimek fiyatlarının yükseleceği yönünde. Mercimek fiyatlarının sezondan önce çok ısrarlı bir şekilde yükseleceğini söylemiştik ve öngörülerimiz başarılı bir şekilde gerçekleşmekte.

canadaianlendiksc