Uluslararası pamuk fiyatları, koronavirüsün yayılmasından duyulan korkular dönemin sonlarına doğru arttıkça,

Şubat ayının çoğunda bir önceki aya göre daha istikrarlı bir görünüm sergiledi. Cotlook A Endeksi bu ay zayıf bir notla başladı: Çin'deki piyasalar New York'ta yankılanan dik bir düşüşle Çin Yeni Yılı tatilinden döndü. Önümüzdeki haftalarda Çin'deki fabrikalar yeniden açılmaya başladıkça ve fiyatlar yatay bir ticaret modeline dönüştüğünde bu endişe büyük ölçüde yatıştı. A Endeksi, lb başına 78.30 ABD senti dönemi için yüksek bir noktaya ulaştı. Bununla birlikte, ayın sonlarında dünya genelinde daha fazla enfeksiyonun onaylanması ve çeşitli uluslararası etkinlikler (Çin Zirvesi de dahil olmak üzere) ortaya çıktığında yenilenen bir uyarı ortaya çıktı. Mayıs sonu için planlanan) ertelendi. Fiyatlar aşağı doğru keskin bir seyir izledi. New York'taki spot ay Şubat ayının son haftasında 70 sentin üzerine düşerek, Endeksi lb başına düşük 70s sente, 30 yıllık nominal ortalama lb başına 74 sentin altına gönderdi.

cotlookfghstuytjhg

Ayın büyük bölümü boyunca ticari faaliyetler oldukça dikkatliydi, çünkü iplikçiler kendilerini büyük hacimli satışlara veya alımları yılın ortasından daha ileriye götürmeye isteksizdi. Çin genelinde fabrikaların kademeli olarak yeniden açılmasına rağmen, aşağı yönlü sektör durgun kaldı: Birçok üretici, boya maddeleri ve düğmeler gibi ürünler için Çin ihracatına güveniyor ve işletmeler yeniden açılsa da tam kapasitelerinin çok altında çalışmaya devam etti. Böylece, iplikçilerin siparişleri olumsuz etkilenmiş ve virüsün önümüzdeki ay içinde bulunmaması durumunda tedarik zincirlerinde ciddi bozulma potansiyeli ile ilgili daha fazla endişe duyulmuştur.

Bununla birlikte, Şubat ayının son kısmında yaşanan önemli fiyat düşüşü, alıcıları piyasaya geri çekecek kadar dik olduğunu kanıtladı ve teklif oranları New York'a sempati duyarak keskin bir şekilde düştüğü için çok çeşitli ülkelerden çok aktif bir talep görüldü.

Ay sonunda fiyatların çökmesinden önce bile, ABD pamuğu çok çeşitli pazarlarda serbestçe satıyordu. Dönemin ilk yarısında, üst üste iki haftalık pazarlama yılı yüksek satış rakamları yayınlandı ve şimdiye kadar hayal kırıklığı yaratan sevkiyatların hızı da belirgin bir iyileşme gösterdi. USDA'nın mevsim tahmininin (480 lbs'lik 16.5 milyon balya) arttığı güveni.

Çin'in ABD pamuğuna olan iştahının olası ölçeği bir pazar varsayımı konusu olmuştur. 14 Şubat'ta, Washington'daki onayından bir ay sonra 'Birinci Aşama' ikili ticaret anlaşması yürürlüğe girdi. Anlaşma Çin'i pamuk dahil ABD tarımsal emtia alımlarında önemli bir artışa bağlıyor, ancak metinde emtiaya özgü hedeflerden bahsedilmiyor. Şubat ayında ABD ihracat verileri, Çin'e ılımlı yeni satışlar gösterdi, ancak mevcut sözleşmelerin iptal edildiğini de açıkladı. Çin'in ABD pamuğu ithalatı için yüzde 25'lik ek bir ithalat tarifesi (Temmuz 2018'de yürürlüğe girdi), ancak Şubat ayının sonlarında Pekin, ham pamuk ve pamuk ipliğinin, alıcıların bir ürüne başvurabileceği geniş bir ürün listesine eklendiğini açıkladı tarife muafiyeti.

Her zamanki gibi, Şubat ayında Cotlook'un önümüzdeki sezon için küresel üretim ve tüketimin mutlaka çok belirsiz ilk tahminlerinin yayınlanması, bu durumda 2020/21.

ABD üretim rakamımızın başlangıç ​​noktası, Ulusal Pamuk Konseyi'nin Dikim Niyetleri anketinde ortaya konulan dönüm görünümüdür. Ortalama verim ve terk etme, çoğu eyalette (terkedilmenin büyük ölçüde değişebileceği dikkate değer istisnalar hariç) tahmin edilmektedir, yani Cotlook'un ilk tahmini, son on yılın ikinci en büyük mahsulünü 4.4 milyon tondan (20.3 milyondan fazla) ima etmektedir. 480 lbs balya).

Çin için üretim rakamımız, neredeyse tamamen Xinjiang dışındaki daha düşük ekili alan nedeniyle, bu sezondan küçük bir düşüş anlamına geliyor. Doğu illerinden üretimin son sezonlarındaki düşüş devam edecek gibi gözükürken, Sincan Özerk Bölgesi güçlü hükümet desteğinden yararlanmaya devam ediyor.

Hindistan'ın Asgari Destek Fiyatı, o ülkede pamuk üretimi için bir nimet olmaya devam ediyor ve ekilen alanın muson yağmurlarına izin vermesi bekleniyor. Bununla birlikte, biraz daha düşük verim beklenmektedir. Bu arada, Pakistan'daki verim için ılımlı bir yükseliş bekleniyor, ancak bazı alanların şeker yetiştiriciliğine yönlendirilmesi bekleniyor. Afrika Frangı Bölgesi üreticileri ise, alternatif olarak, uygulanabilir canlı nakit mahsullerinin yokluğunda, alanlarını en azından 2020 / 21'de korumalıdır.

Her zaman olduğu gibi, Cotlook'in ekim penceresinin bu kadar ilerisindeki Güney Yarımküre'deki üretim tahmini, resim netleştikçe kapsamlı bir revizyona tabi kalacaktır. Bununla birlikte, bu çok erken aşamada, rakamlarımız Brezilya'da son yıllarda görülen çarpıcı artış artışının konsolide edileceğini yansıtmaktadır. Avustralya'da, 2019'un çoğunda devam eden kuraklık sonunda biraz serbest kalmış gibi görünüyor ve rezervuarlar kısmen yenileniyor. Bu nedenle, 20/20/21 için, 2019/20 çıkış tahmininden on yıldan fazla bir süre için en düşük tahmin olsa da, çıktıda bir iyileşme öneriliyor.

Yukarıdaki rakamlar göz önünde bulundurularak, 2020/21 yıllarında dünya üretimine ilişkin ilk tahmin, bu sezonki rakamın çok az üstünde, 26 milyon tonun biraz üzerinde yer alıyor.

Tüketim görünümünün değerlendirilmesi her zaman zor bir iştir ve bu yıl koronavirüs salgınının süresi ve sadece Çin'de değil, dünyanın geri kalanında ticari ve endüstriyel faaliyetler üzerindeki etkisi ile ilgili belirsizlikle daha da zorlaşmaktadır. Şimdilik, bu sezon tanıklık eden aksamaların bu yılın ortasında azaltılacağı varsayımıyla Çin tüketiminin o ülkede 8.3 milyon tona çıkacağını öneriyoruz.

Çin dışında, Hindistan Yarımadası ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde tüketimin ılımlı bir şekilde artması bekleniyor. 2020/21 küresel tüketim rakamı, 2017/18 sezonundan bu yana ilk artışı ve uzun vadeli artış trendinin yeniden başlamasını temsil eden 25.9 milyon ton olarak gerçekleşti. Eğer küresel bir pandeminin ekonomik etkisi ile ilgili en büyük korkular gerçekleşirse, bu ihtiyatlı iyimserlik yanlış yere yerleşebilir.

Bununla birlikte, şimdilik, 31 Ağustos 2021'e kadar dünya endeksli hisse senetlerinin önümüzdeki sezonda sadece ılımlı bir şekilde 207.000 ton net olarak yükseleceği tahmin ediliyor, Çin'deki (552.000 ton) düşüş, dünyanın geri kalanındaki (759.000) ).