Temmuz vadeli işlemleri haftaya düşüşle başladı ve Salı günü kilo başına 54.55 sente geriledi.

Fiyatlar oradan yükseldi ve Perşembe günü 57.98 sent ile altı haftanın en yüksek seviyesini gördü. Fiyat hareketine rağmen, ticaret hacimleri nispeten düşüktü.

DIŞ PAZARLAR

Devam eden olumsuz ekonomik göstergelere rağmen dış piyasalar toparlanmaya devam etti. Tüm Dünya’da azalan yeni koronavirüs vakalarının sayısı dolayısıyla tekrar ticaret potansiyelinin açılması bekleniyor. Piyasalar bulunan bir anti-viral ilacın koronavirüs enfeksiyonlarını tedavi etmede bazı başarılara sahip olabileceği haberiyle de alkışlandı. Yatırımcıların rahatlaması malların da bir miktar yükselmesine yardımcı olmuş gibi görünüyor.

İHRACAT SATIŞLARI

ABD'nin ihracat satışları bu hafta yeniden canlandı ve Çin'deki alımların kanıtı oldu. Upland net yeni satışlarının 434.800 balyasından 422.400 balyası Çin'e gidiyor. Bunun da ötesinde, Çin gelecek pazarlama yılında (1 Ağustos'tan sonra) teslimat için 115.300 balya daha sipariş etti . Ne yazık ki, Çin dışındaki net satışlar sadece 12.400 balyada oldukça düşük kaldı. Çin'in dışındaki yavaşlama, dünyadaki iplik işletmelerinin kendi ülkelerinin talebinde azalmadan kaynaklanıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA NE OLACAK?

Pazartesi günkü Mahsul İlerleme Raporu ve Perşembe İhracat Satışları gelecek hafta izlenmesi gereken noktalardır. Bir yandan tüccarlar, Güneydoğu'da ekim başladığında pamuk mahsulünün nasıl bir başlangıç ​​yaptığını görmek isteyecekler. Öte yandan, tüccarlar Çin'in pamuk almaya devam edip etmediğini ve talebin genişleyip genişleyemeyeceğini merakla bekliyor olacaklar. Bu pamuk temellerinin ötesinde, daha geniş makroekonomik ortam ve borsa hareketleri günlük fiyat hareketini normalden daha fazla artırmaya devam edecektir.