• ABD-Çin Gerilimleri Tekrar Tırmanıyor
  • Çin ve Vietnam'dan Pamuk Talebi
  • Dünya Arz Talep Raporu Yayımlandı

Pamuk bu hafta biraz değer kazandı. Geçen Perşembe günü kilo başına 55,39 sentte açılış yaptı. Temmuz vadeli işlemler, Arz talep raporunda dünya tedariklerindeki büyük artışı göz ardı ederek, sadece 58.59 sente kadar yükseldi. Ticaret hacmi düzensizdi, Salı ve Çarşamba günleri ağır hareket etti haftanın geri kalanında ise çok düşük seviyelerde seyretti.

DIŞ PAZARLAR

Dünyanın birçok bölgesinde yeni Covid-19 vaka sayıları düşerken, kontrol altında görünen bazı bölgelerde Güney Kore ve Çin de dahil olmak üzere enfeksiyonlar yeniden ortaya çıktı. ABD-Çin gerginliği, Cumhurbaşkanı Trump'ın Çin'in ABD tarımsal ürünleri satın almasına yeniden başlamasına rağmen görünüşe göre pişmanlık duyduğu için tekrar tırmandırdı.

İHRACAT SATIŞLARI

Bu haftaki ABD İhracat Satış Raporu, Talebin Çin ve Vietnam'dan gelmeye devam etmesi nedeniyle son haftalara benziyordu. Net yeni satışların 238.100 Adet balyanın 198.000’i Çin ve 19.200 Adeti Vietnam içindi. 

ARZ TALEP RAPORU

Salı günü Dünya Tarım Arz ve Talep Tahminleri Mayıs güncellemesi yayımlandı. Bu ayın raporu aynı zamanda ülke bazında 2020/21’in pazarlama yılı beklentilerine bir göz attı. İlk tahmin dünya üretiminin yaklaşık 119 milyon balya olmasını bekliyor. Küresel pamuk kullanımın bu yıl 105'ten 116,5 milyon balyaya çıkması ve küresel kapanış stoklarının 99,4 milyon balyaya çıkması bekleniyor. ABD'de, üretimin 16 milyon ihracatla 19,5 milyon balya olması ve tüketimin 2,9 milyon balya yükselmesi beklenmektedir. ABD nihai stokunun 7.7 milyon balyaya çıkacağı tahmin ediliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA

Gelecek hafta yatırımcılar için standart bir hafta biraz daha olacak. Trader'lar Çin'in talebinin devam edip etmediğini anladıklarından, İhracat Satışları yine bir odak noktası olacak. Piyasa dışı dalgalanmalar, muhtemel gelecek için de pamuk fiyatlarını etkilemeye devam edecektir.